مروری بر زندگی پیر امیدوار، موسس ebay و نابغه بازرگانی دیجیتال

پیر امیدیار تاجری ایرونی الاصله که در فرانسه چشم به جهان گشود و تاسیس سایت مزایده آنلاین eBay و ریاست هیئت مدیره اونو برعهده داشته. امیدیار یکی از اولین آدمایی بود که روی موفقیت خرید و فروش آنلاین قمار کرد و خیلی زود، یعنی در سن ۳۱ سالگی از این راه میلیاردر شد. امیدیار و همسرش هم اینکه Omidyar Network رو تاسیس کردن که فرصتایی بشردوستانه در اختیار سازمانای انتفاعی و غیرانتفاعی سراسر جهان قرار میده.

سرفصل محتوا

  • سالای اول زندگی
  • دوران حرفه ای
  • جوایز و افتخارات

سالای اول زندگی

امیدیار در شهر پاریس به دنیا اومد و بچه والدینی ایرونی و مهاجر بود که واسه ادامه تحصیلات خود به فرانسه اومده بودن. پدر و مادر امیدیار، نام پرویز رو واسه اون انتخاب کردن. مادرش، الهه میرجلالی امیدیار، خود شخصی تحصیل کرده بود و دکترای زبون شناسی اش رو از دانشگاه سوربن گرفته بود. پدرش هم یه جراح در دانشگاه جون هاپکینز بلتیمور بود و همین شغل، پای پیر رو در سنین کودکی به آمریکا باز کرد.

علاقه پیر به علوم کامپیوتری در مقطع دبیرستان شکل گرفت؛ وقتی که ایشون کلاس ورزش رو رها می کرد تا به آزمایشگاه کامپیوتر بره. یه مدت بعد، توجه مدیر دبیرستان به چیزای مورد علاقه اون جلب شد و به پیر شغل ساخت برنامه ای واسه جنریت کاتالوگ کارتای مخصوص کتابخونه رو پیشنهاد کرد. این پیشنهاد سخاوتمندانه، ساعتی ۶ دلار نصیب امیدیار می کرد.

دلار

دوران دانشجویی رو در دانشگاه تافتز، نزدیک به بوستون سپری کرد و در اون جا روی پیشرفت نرم افزاری واسه برنامه نویسان مک اینتاش متمرکز بود که به اونا در مورد مشکلات حافظه کمک می کرد. پیر نرم افزار خود رو با لایسنس مشروط منتشر کرد اما چکایی که به دستش رسیدن، به زحمت هزینه های جعبه های پستی رو پوشش می دادن.

دانشجو

دوران حرفه ای

به محض فارغ التحصیلی از دانشگاه با مدرکی در بخش علوم کامپیوتر، امیدیار به استخدام شرکت «کلاریس» درآمد که یکی از زیر مجموعه های اپل بود. مدت کوتاهی بعد و در سال ۱۹۹۱ میلادی، اون با چند تن از دوستانش به اسمای آرنولد بلین، گرگ استین و ویل پول، استارتاپی در بخش نرم افزارهای رایانش با قلم ساخت که Ink Deelopment نام گرفت. این اولین آزمون و خطای امیدبار با یه شرکت بازرگانی الکترونیکی بود و هرچند رایانش با قلم هیچوقت به موفقیت چندانی نرسید، اما سایت فروشگاه الکترونیکی مکمل کار و کاسبی امیدیار بعداً به وسیله مایکروسافت خریده شد.

بزرگ ترین نتیجه کار امیدیار در روز چهارم سپتامبر سال ۱۹۹۵ رقم خورد، وقتی که سایت «Auction Web» به دست اون راه اندازی شد و به کاربران اجازه خرید و فروش اجناس جور واجور رو به صورت آنلاین می داد. تو یه وقتی یه ساله، این تاجر نخبه، لایسنس فروش بلیت هواپیما رو هم در سایت خود به دست آورد. هم اینکه در سال ۱۹۹۶ اون مهندسی بسیار ماهر به نام جفری اسکال رو به استخدام خود در آورد تا همراه ایشون روی Auction Web کار کنه. با دریافت ۲۵ سنت الی ۲ دلار به ازای ارائه اعلانات مربوط به مزایده ها و دریافت بخش ناچیزی از هزینه فروش، این سایت خیلی ساده با جفت و جور آوردن بازاری واسه خریداران و فروشندگان به درآمدزایی رسید.

در سال ۱۹۹۷ میلادی، نام Auction Web به eBay تغییر کرد؛ البته اولین انتخاب امیدیار واسه نام وب سایتش، Echobay بود که مشخص شد قبلا استفاده شده. در همین مدت زمان، به صورت میانگین، هر روز بالغ بر ۸۰۰ هزار آیتم در eBay مبادله می شد. در ماه مه ۱۹۹۸، امیدیار به عنوان رییس هئیت مدیره eBay انتخاب شد و یه کارآفرین شایسته دیگه هم به eBay ملحق شد و با در دست گرفتن سکان مدیر دلیلی، میلیاردها دلار واسه تموم موسسین درآمدزایی کرد.

مِگ وایتمن، مدیرعامل تازه از راه رسیده eBay روند موفقیت آمیز این سایت رو ادامه داد و انشعاباتی مخصوص به کشورای دیگه مثل استرالیا، کانادا، آلمان، ژاپن و بریتانیا به وجود آورد؛ خرید شرکتای کوچیک تر و تاسیس شرکتای مشترک با بقیه فعالان این بخش هم از دیگر تصمیمات تجاری وایتمن بود.

تا آخر سال ۱۹۹۸ میلادی، eBay به ۲٫۱ میلیون کاربر رسید و درآمد هرساله ۷۵۰ میلیون دلاری بدست آورد؛ حالا eBay اونقدر بزرگ شده بود که توجه غول بازرگانی الکترونیکی، یعنی آمازون رو به خود جلب و این شرکت رو در سال ۱۹۹۹ به راه اندازی مزایده های مخصوص به خودش مجبور کرد. پس از این دو سایت، سایتای کوچیک تر مزایده آنلاین هم ظهور کردن و شرکت امیدیار به اندازه ای موفق بود که تحلیل کنندگان پیش بینی می کردن مزایده های اینترنتی، در آینده به مدل تجاری برتر در بازرگانی الکترونیکی تبدیل می شه.
ایده
در ژانویه ۲۰۰۰، امیدیار اولین مقام خود در هیئت مدیره شرکتی به جز eBay رو قبول کرد. اون به هیئت مدیره شرکت ePeople ملحق شد که بازاری آنلاین واسه پشتیبانی فنی بود. اون بعد در سال ۲۰۱۴ به همراه همسرش پاملا، «امیدیار نتوورک» رو راه اندازی کرد. این موسسه به کار و کاسبیای کوچیکی که میخوان تغییری در جامعه به وجود بیارن کمک کرده و به اونا سرمایه مالی میرسونه.

امیدیار که به ژورنالیسم هم علاقه مند بود، در همکاری با گلن گرینوالد، خبرنگار قبلی نشریه گاردین که مستندات افشایی ادوارد اسنودن از سازمان امنیت ملی آمریکا رو منتشر کرده بود، نشریه First Look Media رو راه اندازی کرد. اولین شماره از این نشریه آنلاین اوایل سال ۲۰۱۴ منتشر شد و امیدیار در بیانیه ای روی «اهمیت ریشه ای آزادی بیان و استقلال نشریات واسه داشتن جامعه ای دموکراتیک» تاکید کرد. نگفته نمونه که امیدیار طی چند سال گذشته به بخش سینما هم علاقه مند شده و جفت و جور کنندگی دو فیلم Spotlight (واسه سال ۲۰۱۵) و Merchants of Doubt (واسه سال ۲۰۱۴) رو برعهده داشته.

امیدیار و همسرش واسه مدتای طولانی در شهر هندرسون ایالت نوادا زندگی می کردن اما بعد همراه با سه بچه خود به ایالت هاوایی جا به جایی مکان کردن. طبق گزارش نشریه فوربز، ثروت پیر امیدیار تا فوریه ۲۰۱۸، برابر ۱۰٫۹ میلیارد دلار آمریکا هستش که ایشون رو به یکی از ثروتمندترین فعالان بخش تکنولوژی در جهان تبدیل می کنه.

جوایز و افتخارات

در سال ۱۹۹۹ میلادی، امیدیار به عنوان برنده جایزه ملی «کارآفرین سال» انتخاب شد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، نشریه فوربز فهرستی شامل ۲۵۰ تن از ثروتمندترین افراد آمریکایی منتشر که نام پیر امیدیار و امید کردستانی (رییس اجرایی هیئت مدیره توییتر) در میان اونا دیده میشه. پیر در این فهرست رتبه ۳۲ رو بدست آورد و رتبه ۲۰۴ ام به کردستانی رسید.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، فهرستی از ثروتمندان ایرونی منتشر که نام پیر امیدبار در جایگاه چهارم اون دیده میشه.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، جایزه دکترای افتخاری دانشگاه تافتس به امیدیار رسید.

منبع: دیجیاتو