اپلیکیشن هوش مصنوعی STATS Edge؛ سلاح کرواسی در جام جهانی

کرواسی به عنوان یکی از کم جمعیت ترین کشورای دنیا واسه موفقیت در جام جهانی از سیستمی براساس هوش مصنوعی بهره برده. کادر مربیگری کرواسی از اپلیکیشن STATS Edge روی آورده که هیچ کدوم از دیگر تیمای حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ ازش استفاده نکرده ان.

شکست تیمایی مثل آرژانتین، برزیل و آلمان در روسیه نشون دهنده اینه که واسه راهیابی به مراحل پایانی و رسیدن به جام قهرمانی در جام جهانی به چیزی بیشتر از ستاره ها نیازه.

این پلتفرم محصول کار و کاسبی آمریکایی STATSه که از سال ۱۹۹۹ در حال بررسی داده های فوتبال بوده و با سرمایه گذاری هنگفت در این مورد به دنبال تبدیل شدن به پلتفرم اصلی بررسی واسه باشگاه های فوتباله.

STATS Edge واسه موشکافی کارکرد تیم، مقایسه استایل بازی ورزشکاران، پیش بینی تاکتیک حریفان براساس بازیای قبلی و ارائه راهکارها از هوش مصنوعی استفاده میکرد.

ورزش

تحلیل کنندگان معمولا پنج ساعت زمان رو صرف تحلیل بازی می کنن اما این سیستم در کوتاه زمان این مسئولیت سخت رو انجام داده و به آنالیزورها اجازه میده زمان خود رو صرف تعیین نقاط قوت و ضعف رقبا کنن.

STATS Edge در بازی کرواسی برابر انگلستان کارایی بالای خود رو نشون داد. در نیمه اول این بازی انگلیس حاکم بر بازی بود اما کرواتا در نیمه دوم اونا رو به عقب رانده و بازی رو به تساوی کشوندن. همونطور که این سیستم نشون میده کرواتا به پاسای بلند روی آورده و ۲۴ شوت به سمت چارچوب روونه کردن.

دکتر «پاتریک لوسی»، معاون هوش مصنوعی در STATS فواید این سیستم رو بدین صورت توضیح میده:

اگه به بازی آلمان و آرژانتین در نیمه پایانی گذشته نگاه کنین می بینین که برزیل شوتای بیشتری داشته اما ژرمنا با نتیجه ۷ بر ۱ اونا در هم کوبیدند. پس آمارها دیگه کاربرد چندانی نداشته و باید تحلیلای عمیق تری رو در دستور کار قرار داد.

این سیستم با ترکیب دید کامپیوتری و جستجوی براساس یادگیری ماشینی جواب سوالات مربیان رو پیدا می کنه.

رقابتای جام جهانی به صورت فشرده برگزار شده و تیما تنها حدود چهار روز فرصت آماده سازی دارن، در اینجور شرایطیه که اهمیت سیستمای سریعی مثل STATS Edge مشخص می شه.

منبع:bleacher report