پایان‌نامه رایگان b (3752)

علامت نشانه
SZ اسکیزوفرنی
nm نانومتر
ml میکرولیتر
M مولار
g/ml میکرولیتر بر گرم
nM نانومولار
w/v حجمی ـ وزنی
v/ حجمی ـ حجمی
bp جفت باز
Min دقیقه
rpm دور در دقیقه
فصل اول
مقدمه
1ـ1ـ مقدمه
اسکیزوفرنی یکی از شایع ترین اختلالات شدید روانی است، که بارزترین علائم آن را می توان تغییر در تفکر و رفتار دانست، که این علائم به صورت مثبت و منفی طبقه بندی می شوند[1]. در بسیاری از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی علائم عود بلند مدت در زندگیشان باقی می ماند، اما در برخی از بیماران این علائم در محدوده سنی 35-15 سال تاثیر می گذارد[2]. علائم بیماری در مردان اغلب در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی آغاز می شود و بعد از آن در زنان، علائم خود را نشان می دهد. مطالعات نشان داده که اسکیزوفرنی در حدود 7 در هر 1000 از جمعیت بزرگسال تاثیر می گذارد، اما از آنجا که این اختلال مزمن است احتمال بروز آن بالاست [3]. (در حدود 1/0 درصد از جمعیت)
تحقیقات نشان می دهد که بیماری اسکیزوفرنی ممکن است در اثر تغییر در سطح مواد شیمیایی مورد استفاده ی ارتباطات مغزی (از جمله انتقال دهنده های عصبی یا هورمونها) ایجاد شود [4].
مطالعات ژنتیکی نشان داده، اثرات متقابل چندین ژن توسط استرس ها در طول عمر و عوامل محیطی (از جمله عفونت های ویروسی رحم، اکسیژن محدود شده در هنگام تولد، وضعیت جغرافیایی و غیره) باعث افزایش ریسک ایجاد آن می شود، بنابراین اسکیزوفرنی وراثت پیچیده ای دارد [5]. در دهه اخیر تحقیقات انجام شده بر روی اکسی توسین (OT) تاثیر این هورمون را در اختلالات اسکیزوفرنی نشان می دهد[6]. ژن رسپتور اکسی توسین (OXTR) محدوده 17 کیلوبایت روی کروموزوم 3P25.3 انسانی را به خود اختصاص داده، و همچنین دارای 3 اینترون و 4 اگزون می باشد. اکسی توسین با واسطه OXTR در میومتر و آندومتر و همچنین بافت های محیطی و سیستم عصبی مرکزی فعال می شود. اکسی توسین در میومتر با فعال کردن فسفولیپاز C، باعث افزایش غلظت کلسیم داخل سلولی و در نتیجه انقباضات رحمی می شود[7،8]. گیرنده های اکسی توسین در مناطقی از سیستم عصبی از جمله آمیگدال، محور HPA و سیستم عصبی خودکار فراوانترند، که مسئول پردازش و تنظیم رفتارهای اجتماعی- عاطفی می باشند. گیرنده های اکسی توسین در بسیاری از مناطق مغز از جمله هسته های cAmyg و VMH یافت شده اند، که تفاوت در بیان گیرنده اکسی توسین بین این هسته ها با فعال شدن مسیرهای سیگنالینگ مجزا در مناطق مختلف مغز صورت می گیرد. با فعال شدن گیرنده اکسی توسین در هر کدام از این مسیرها نقش های متفاوتی ایجاد می گردد[9].
هدف ما در این تحقیق بررسی نقش دو جایگاه پلی مورفیسم ژن گیرنده اکسی توسین در خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی با استفاده از تکنیک PCR-RFLP می باشد. پس از انجام آزمایشات متعدد از جمله واکنش زنجیره ای پلی مراز (PCR) و چندشکلی طولی قطعات محدود شده (RFLP) با استفاده از آنزیم محدودگر مناسب تاثیر این SNP ها در نمونه های سالم و بیمار شهرستان یاسوج بررسی شده است.
فصل دوم
مروری بر منابع
2ـ1ـ تعریف اسکیزوفرنی
اختلال اسکیزوفرنی یکی از شایعترین بیماری های سایکوتیک روانی است که فرد دچار ناهنجاری های شخصیتی می شود، در افراد مبتلا به این بیماری ارتباط منطقی بین افکار و احساساتشان دیده نمی شود. بنابراین بیماران دارای رفتارهای غیر عادی هستند[10].
2ـ2ـ تاریخچه
(Schizophrenia) روان گسیختگی، اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی،یک بیماری روانی با منشاء نامشخص و علائم متغیر می باشد که از ترکیب دو واژه یونانی(shizein و phrenos) ایجاد شده است[11]. این بیماری به وسیله یک روان پزشک سوئیسی به نام اوژن بلولر در سال 1911 ابداع شد. بلولر معتقد بود رفتار های روانی خاص که معمولا در افراد عادی به صورت هماهنگ بروز می کنند، در بیماران اسکیزوفرنیک به گونه‌ای گسسته می‌شوند اما این بدان ‌معنی نیست که بیماران اسکیزوفرنیک دو یا چند شخصیت متناوب دارند. در واقع وقتی افراد نرمال رویداد وحشتناکی را می‌بینند، بلافاصله واکنش هیجانی که متناسب با ادراکشان است را بروز می دهند ولی به نظر بلولر این حالت در بیماران اسکیزوفرنی روی نمی‌دهد؛ زیرا فکر و هیجان آن‌ها از یکدیگر جدا شده است[12].
2ـ3ـ اپیدمیولوژی
مطالعات اخیر نشان داده، میزان طول عمر اسکیزوفرنی از 2.3 درصد به 3.5 درصد رو به افزایش است. داده ها نشان میدهد، بروز علائم اسکیزوفرنی در میان مردان شدیدتر از زنان است و همچنین شروع بیماری در مردان زودتر از زنان اتفاق می افتد[13]. در جهان هر سال 2 میلیون نفر به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا می شوند[14]. (1 درصد تخمین زده شده است.) شیوع اختلالات روانی اسکیزوفرنی در ایران 0.6 درصد گزارش شده است[15]. این بیماری در بین مردان و زنان تقریبا به یک اندازه شایع است، و در جوامع شهری بیشتر مشاهده می شود. شیوع آن قبل از 15 سالگی بسیار نادر است، اما در هر سنی پس از آن رخ می دهد. بیشتر در سنین 15 تا 35 سالگی مشاهده شده است. این اختلال در مردان در اواخر دوران نوجوانی و اوایل 20 سالگی تشخیص داده می شود، در حالی که تشخیص آن در میان زنان از 20 تا اوایل 30 سالگی صورت می گیرد[16].
2ـ4ـ علائم
علائم اسکیزوفرنیا عموما به صورت زیر طبقه بندی می شود:
2ـ4ـ1ـ علائم مثبت
علائم مثبت، رفتارهای ناشناخته ای هستند که به رفتارهای عادی فرد بیمار اضافه می شود. این افراد قادر به تشخیص مرز بین خیال و واقعیت نیستند. بارزترین علائمی که در این بیماران دیده شده، شامل توهم، هذیان و رفتارهای جنون آمیز می باشد[17].
2ـ4ـ2ـ علائم منفی
علائم شخصیتی هستند که شخص بیمار فاقد آنهاست که بسیار شدید بوده و شامل ناتوانی در تمرکز کردن، فقدان احساسات لذت بخش، فقدان تنوع و غیره می باشد[18].
2ـ4ـ3ـ نقائص شناختی
این علائم شامل نقص در عملکردهای حافظه، تمرکز و برقراری ارتباط می باشد. این اختلالات با داروهای آنتی سایکوتیک قابلیت درمانی بالایی ندارند[18].
2ـ5ـ انواع اسکیزوفرنی[19]
بر اساس تقسیم بندی DSM-IV این بیماری شامل 5 نوع می باشد:
1. اسکیزوفرنی پارانوئید( Paranoid ) : این نوع از اسکیزوفرنی افراد به یک یا هردو علائم توهم و هذیان مبتلا هستند.
2. اسکیزوفرنی بهم ریخته( Disorganized ) : بیماران مبتلا به این نوع از اسکیزوفرنی دچار اختلالات شدید رفتاری مانند خنده های بی مورد و پرحرفی های بی معنی می باشند.
3. اسکیزوفرنی کاتاتونیک ( Catatonic ) : بارزترین ویژگی رفتاری در این بیماران، اختلالات حرکتی است. بدین معنی که یا فعالیت های بیش از حد نشان می دهند، و یا کاملا بی حرکت و منجمد هستند.
4. اسکیزوفرنی افتراق داده نشده ( Undifferentiated ) : افراد مبتلا به این نوع از اسکیزوفرنی، اختلالات در تفکر و یا ناهنجاری های رفتاری- عاطفی نشان می دهند.
5. اسکیزوفرنی باقی مانده ( Residual ) : در این نوع اسکیزوفرنی، علائم مثبت با شدت کمتری بروز می کنند.
2ـ6ـ اتیولوژی
اسکیزوفرنی یک بیماری چندعاملی است و مجموعه ای از عوامل زیست شناختی و رفتاری در بروز آن موثر هستند. بنابراین اسکیزوفرنی دارای وراثت پیچیده ای می باشد، بطوریکه برهمکنش بین چندین ژن و همینطور دخالت عوامل محیطی باعث افزایش ریسک ایجاد بیماری می شود[20].

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

دیدگاهتان را بنویسید